Szkolenie poligonowe. Dekoracja.

W dniach 4 – 8 października  uczniowie klasy 4b  Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach przeżyli niecodzienne lekcje w terenie.

W ramach jednej z części projektu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”,  kadeci uczestniczyli w obozie szkoleniowym zorganizowanym przez 6 batalion powietrznodesantowy.

Uczniowie, przez pięć kolejnych dni i nocy zmagali się z różnymi zadaniami i poznawali tajniki pracy zawodowego żołnierza. Doskonalili m.in. znajomość zasad prowadzenia marszu oraz działania
w rejonie ześrodkowania. Poznali zasady wyboru miejsca do zorganizowania stanowiska ogniowego, a następnie uczyli się samodzielnie je wykonać i zamaskować. Poza tym, uczniowie ćwiczyli elementy musztry indywidualnej i zespołowej.  Jednak jednym z najważniejszych punktów poligonu były zajęcia z  survivalu, podczas których młodzi mundurowi nabywali praktyczne umiejętności przetrwania w warunkach środowiska naturalnego, prowadzili działania rozpoznawcze, pracowali
z mapą wojskową w terenie, udzielali taktycznej pomocy rannemu na polu walki, a potem ewakuowali go z pola walki.

Po trudach i zmaganiach poligonowych, siedmioro naszych kadetów, zostało wyróżnionych przez Dowódcę 6 batalionu powietrznodesantowego, za zdyscyplinowanie i ponadprzeciętne zaangażowanie.

Warto nadmienić, że oprócz poligonu uczniowie klas wojskowych, raz w miesiącu uczestniczą
w zajęciach  organizowanych w jednostce wojskowej przy ul. Andersa w Gliwicach, prowadzonych pod czujnym okiem żołnierzy 6 batalionu powietrznodesantowego. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach bierze udział już w V edycji projektu „Certyfikowane Wojskowe  Klasy Mundurowe’’.

Potwierdzeniem słów, że „nauka nie idzie w las”, jest wiadomość, która dotarła do naszej szkoły, iż

jedenastu naszych ubiegłorocznych absolwentów odbyło skróconą służbę przygotowawczą i złożyło  przysięgę wojskową, jeden z nich pełni służbę w 6 batalionie powietrznodesantowym, a kilku jest żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.