Najpiękniejsze niemieckojęzyczne kolędy i pastorałki rozbrzmiały w Gliwicach podczas V – jubileuszowej – edycji Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej. Wydarzenie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, Szkołę Podstawową nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, już na stałe wpisało się w kalendarz styczniowych imprez kulturalnych regionu.

W tym roku ok. 150 młodych artystów ze szkół podstawowych wystąpiło po raz pierwszy w dwóch kategoriach wiekowych, uczestnicząc w dwudniowych przesłuchaniach w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach (8.01. – klasy 1-4, 9.01.- klasy 5-8)  prezentując  swoje umiejętności muzyczne i językowe w 50 występach przed  Jury konkursu w składzie: dr hab.Sabina Olbrich-Szafraniec, p.Joanna Wojnowska i ks. Robert Chudoba. Galę Finałową miała przyjemność prowadzić Pani Danuta Ejmocka, a wspierali ja przedstawiciele organizatorów: Panie: Iwona Seget, Barbara Jaworek, Claudia Brymm (SP nr 13), Pan Grzegorz Wieczorek (ZSET) oraz Pan Grzegorz Gutowski i Pani Zofia Kozłowska (MDK), a także uczniowie ZSET:grupa reklamowa klasy Ic z wychowawcą-Panią Beatą Dulębą, Sabina Karafioł (foto), Sara Juszczyk oraz Michaela Sklorz (również konferansjerka w trakcie przesłuchań)

Koncert laureatów (31 stycznia-MDK Gliwice)zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście:  dr Marcin Tyslik – Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach, Pani Agnieszka Dłociok – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice, Pani Urszula Himmel – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki, Pani Mariola Bucher-Dyrektor SP nr 13, Pan Sebastian Michałuszek – Dyrektor MDK,  Pan Lesław Ogon-Dyrektor ZSET.

Podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe konkursu należą się:

  • Pani Birgit Fisel-Rösle- Konsul  Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,
  • Panu dr Marcinowi Tyslikowi- Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach,
  • Panu Martinowi Lippie – Przewodniczącemu zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego,
  • Pani Weronice Wiese – Zastępcy Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
  • Panu Wojciechowi Dzido-Referentowi ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie,
  • Pani Urszuli Himmel.- Przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki.

W trakcie finału wystąpili wszyscy Laureaci, którzy zajęli miejsca I-III reprezentujący wszystkie kategorie.

Uczestnicy klas 1-4 szkoły podstawowej zajęli następujące miejsca:

a) kategoria soliści:

I miejsce – Jan Heller z SP nr 13 Gliwice, Tytuł: „Ihr Hirten”

II miejsce – Amelia Rząsińska z SP nr 13 Gliwice, Tytuł: „Kling Glöckchen”

III miejsce – Hanna Heczko z ZSP Żernica, Tytuł: „Mitten in der Nacht”

Wyróżnienie: Kinga Wolańska z ZSP Żernica, Tytuł: Frohliche Weihnacht überall

b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny „Wesołe nutki” z ZSP Żernica, Tytuł: Es schneit

II miejsce – Amelia i Faustyna Boroń z Krakowa, Tytuł: ”Lieb Nachtigall wach auf”

III miejsce – Jagoda Łasut, Krystyna Socha, Tytuł: „Maria durch ein’Dornwald ging”

Wyróżnienia:

Zespół Wokalno-Instrumentalny „Kropeczki”,Tytuł: „Weihnachtszeit”

Zespół Wokalno-Instrumentalny z ZSO 12 , Tytuł: „Weihnachten-Eichendorff”

Uczestnicy klas 5-8 szkoły podstawowej zajęli następujące miejsca:

a) kategoria soliści:

I miejsce – Natalia Choroba z ZSO 12, Tytuł:”Ein Engel in der Weihnachtszeit”

II miejsce – Agnieszka Szkolik z SP Wojska,Tytuł: „Still, still, still”

III miejsce – Martyna Kijas z SP w Sośnicowicach, Tytuł: „Kommet ihr Hirten”

Wyróżnienia:

Hanna Gołębiowska z SP nr 13 w Gliwicach, Tytuł: „In der Weihnachtsbäckerei”

Maria Górska z SP nr 13 w Gliwicach, Tytuł: „Still, still, still”

b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny „Eins, zwei, drei” z SP w Kotulinie

Tytuł: Ihr Kinderlein kommet”

II miejsce Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Sośnicowicach w składzie: Laura Folwaczny, Paulina Łechtańska, Tytuł: „Leise rieselt der Schnee”

III miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP nr 3 w Gliwicach,

Tytuł: „Bajuszki Baju-Lauschet, höret in die Stille”

Wyróżnienia:

Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Pniowie, Tytuł: „Uns ist ein Kindlein heut geborn”

Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Sośnicowicach w składzie: Julia Folwaczny, Julia Sapleta

Tytuł: „Süsser die Glocken nie klingen”

Mediami współpracującymi konkursu byli: Portal Nasze Miasto, Radio CCM, Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie, Telewizja Silesia, Radio Silesia i Mittendrin. Koncert wpisuje się również w Kampanię Społeczną pozytywni.gliwice.pl

Zapraszamy w przyszłym roku!