Finał i Koncert Laureatów

IV Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Tradycyjnie w styczniu zainteresowanie wszystkich propagatorów tradycji kolędowania po niemiecku w regionie i poza nim ogniskuje się wokół kolejnej edycji konkursu, którego organizatorami są 4 instytucje: Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego.

W tym roku ok. 200 młodych artystów wystąpiło po raz pierwszy w dwóch kategoriach wiekowych, uczestnicząc w dwudniowych przesłuchaniach (4.01.-ZSET – klasy 5-8 SP oraz 3 Gimnazjum, 9.01.- MDK-klasy 1-4 SP)  prezentując  swoje umiejętności muzyczne i językowe w 59 występach przed  Jury konkursu w składzie: dr hab.Sabina Olbrich-Szafraniec, p.Joanna Wojnowska i ks. Robert Chudoba. Galę Finałową miała przyjemność prowadzić Pani Danuta Ejmocka, a wspierali ja przedstawiciele organizatorów: Pan Piotra Pielka (Dyrektor MDK), Pani Mariola Bucher (SP nr 13) Panie: Iwona Seget, Barbara Jaworek, Claudia Brymm (SP nr 13), Pan Grzegorz Wieczorek (ZSET) oraz Pan Grzegorz Gutowski i Pani Zofia Kozłowska (MDK).

Koncert laureatów zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście:  dr Martin Tyslik – Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach, Pan Mariusz Kucharz i Pani Agata Balcer (Wydział Edukacji UM Gliwice), Pani Krystyna Sowa (Rada Miasta Gliwice), Pan Wojciech Dzido-Referent ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie, Pani Urszula Himmel – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki, Pan Manfred Kroll– z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Bytom. Podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe konkursu należą się:

• Pani Birgit Fisel-Rösle- Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,
  • Panu dr Martinowi Tyslikowi- Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach,
  • Panu Martinowi Lippie – Przewodniczącemu zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego,
  • Pani Weronice Wiese – Zastępcy Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
  • Panu Wojciechowi Dzido-Referentowi ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie,
  • Pani Urszuli Himmel.- Przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki.
  • Pani Annie Strząbała – Twinpigs-Westernowy Park Rozrywki

W trakcie finału wystąpili wszyscy Laureaci, którzy zajęli miejsca I-III reprezentujący wszystkie kategorie.

Uczestnicy klas 1-4 szkoły podstawowej zajęli następujące miejsca:

1. a) kategoria soliści:

I miejsce – Maja Król ze SP w Sierakowicach tytuł  In der Weihnachtsbäckerei

II miejsce – Jan Heller ze SP nr 13im. Krystyny Bochenek w Gliwicach tytuł Stille Nacht

III miejsce – Małgorzata Wesołowska ze Szkoły z Charakterem im. Edyty Stein w Gliwicach

tytuł Stille Nacht

Wyróżnienia:

– Michał Godlewski ze SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach

– Maria Górska ze SP nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach

– Jagoda Łasut z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żernicy

1. b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce – Zespół  „Wesołe Nutki” Zespół Szkolno-Przedszkolny z Żernicy

tytuł In der Weihnachtsbäckerei

II miejsce – Katolicka SP im. Św. Jadwigi Królowej w Krakowie

tytuł Maria durch ein Dornwald ging

III miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Kotulinie

tytuł Heute ist heilige Nacht

Wyróżnienia:

– Szkoła Podstawowa w Czekanowie  – Wyróżnienie: Szymon Pejta (trębacz)

– Zespół Kropeczki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pławniowicach

– Zespół Wesołe Nutki z Zespołu  Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Gliwicach

Uczestnicy klas 5-8 Szkoły Podstawowej i klas 3 Gimnazjum zajęli następujące miejsca:

1. a) kategoria soliści:

I miejsce – Klara Baron – SP nr 6 w Zabrzu tytuł „Hunderttausend Friedenslichter”

II miejsce – Monika Olejnik – SP w Sośnicowicach tytuł „Maria durch den Dornwald

ging”

III miejsce – Michał Ochman – SP nr 45 w Bytomiu tytuł „Leise rieselt der Schnee”

Wyróżnienia:

– Benedykt Szostok – ZSO 12 w Gliwicach, tytuł: „Alle Jahre wieder”

– Wiktoria Pukocz – SP nr 45 w Bytomiu tytuł: „Stille Nacht, heilige Nacht”

1. b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce –   Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Brynku

tytuł: „Es ist für uns eine Zeit  angekommen”

II miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Toszku

tytuł: „Wach Nachtigal, wach auf”

III miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Kotulinie

tytuł „Alle Jahre wieder”

Wyróżnienia:

– Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Brynku tytuł:Weihnachten”

– Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP w Sośnicowicach tytuł: „Morgen Kinder   wird was geben”

Mediami współpracującymi konkursu byli: Portal Nasze Miasto, Radio CCM, Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie, Telewizja Silesia, Radio Silesia i Mittendrin. Koncert wpisuje się również w Kampanię Społeczną pozytywni.gliwice.pl

Zapraszamy w przyszłym roku!